Wypełnienie talerza dziecka owocami i warzywami nie jest tak proste, jak się wydaje. Wiesz, że powinieneś to robić, ale znalezienie sposobu na przemycenie tych zdrowych produktów do diety dziecka może być wyzwaniem. Wielu rodziców zmaga się z tym, aby ich dzieci jadły więcej owoców i warzyw. Dzieci często wyrabiają sobie smak na te pokarmy, z którymi mają najwięcej styczności, dlatego ważne jest, aby większość ich "smaków" była zdrowa. Na szczęście istnieje wiele dobrych sposobów, aby dostarczyć dziecku więcej owoców i warzyw bez jego wiedzy. Oto kilka sposobów na to, by dzieci jadły więcej owoców i warzyw.
Nauka od najmłodszych lat
Najważniejsze lata dla budowania zdrowych nawyków żywieniowych to okres od urodzenia do drugiego roku życia. W tym krytycznym okresie wzrostu i rozwoju kształtują się potrzeby żywieniowe i preferencje smakowe dzieci. Jeśli wcześnie zaczniesz podawać im zdrową żywność, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nabędą one zdrowe nawyki żywieniowe na całe życie. Pierwsze pokarmy dziecka powinny być bogate w żelazo i zawierać owoce i warzywa, takie jak jabłka, gruszki, marchewki, słodkie ziemniaki i szpinak. Wczesna ekspozycja na różnorodne smaki i tekstury pomoże dziecku rozwinąć smak wielu zdrowych produktów. Owoce i warzywa zawierają ważne witaminy i minerały, których młody organizm potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nawyki żywieniowe Twojego dziecka w dużej mierze kształtują się w okresie niemowlęcym, dlatego ważne jest, abyś była konsekwentna w tym, co oferujesz. Jeśli podajesz dziecku jedzenie, szukaj opcji o wysokiej zawartości błonnika i witamin, takich jak słodkie ziemniaki i brokuły. Unikaj także podawania dziecku zbyt wielu owoców i warzyw o wysokiej zawartości cukru.
Witaminowe koktajle!
Wielu rodziców robi smoothies jako zamiennik posiłku lub jako źródło zdrowych przekąsek. Wiele warzyw, które są dobrym źródłem witamin i minerałów, jak szpinak, marchew czy brokuły, można zblendować w smoothie. Jeśli robisz zielone smoothie, możesz również zblendować kilka zielonych winogron lub borówek. Dzięki temu Twoje smoothie będzie miało fioletowy lub zielony kolor, który może spodobać się Twojemu dziecku. Aby smoothie było jeszcze bardziej pożywne, dodaj do niego źródła białka, takie jak jogurt, orzechy lub nasiona.
Własna uprawa
Podczas gdy wiele owoców i warzyw można kupić przez cały rok, inne są sezonowe. W rezultacie wiele owoców i warzyw (szczególnie tych o wysokiej zawartości witamin i minerałów) ma krótszy sezon wegetacyjny. Jeśli trudno ci włączyć do diety dziecka więcej owoców i warzyw, rozwiązaniem może być własna uprawa. Niektóre owoce i warzywa będą rosły w większości klimatów, w tym:
- Jabłka - Szparagi - Fasola - Brokuły - Kapusta - Marchew - Kalafior - Kukurydza - Ogórki - Winogrona - Sałata - Ziemniaki - Dynie - Kabaczek - Truskawki - Pomidory - Cukinia.
Zabawa ma znaczenie
Zamiast kazać dziecku jeść więcej owoców i warzyw po prostu użyj zabawy. Możesz to zrobić poprzez zorganizowanie konkursu, np. kto zje więcej brokułów lub kto najszybciej zje surowego pomidora. Inne gry, w które można grać to:
- Jedzenie owocu lub warzywa przed każdym posiłkiem - Jedzenie kawałka owocu lub warzywa za każdym razem, gdy bierzesz kęs czegoś innego - Zbieranie kawałków owoców lub warzyw, aby wygrać nagrodę - Wybieranie się na polowanie na padlinę w celu znalezienia owoców i warzyw.
Te gry mogą sprawić, że Twoje dziecko zainteresuje się jedzeniem większej ilości owoców i warzyw. Dzieci często jedzą to, co je interesuje. Jeśli są bardziej zaangażowane w jedzenie, mogą zjeść więcej owoców i warzyw niż w innym przypadku.